שאלות ותשובות

1

למה כדאי להתקין מערכת סולארית בישראל?


ממשלת ישראל מעודדת הקמת מערכות סולאריות לבתים פרטיים ולעסקים.כאשר זה מאפשר לך למכור לחברת החשמל את החשמל אשר מופק מהמערכת למשך 25 שנה. ניסיון העבר מלמד כי המכסות הממשלתיות צפויות לרדת בצורה משמעותית בעתיד .ולכן מומלץ להתקין עכשיו את המערכת ולנצל את ההסכם שנחתם עם חברת החשמל.
לכמה שנים מובטחת ההכנסה  מהמערכת?


בעקבות החקיקה בנושא אנרגיה ירוקה והתחייבות הממשלה להתגייס לטובת הנושא, חברת החשמל מתחייבת לרכוש את החשמל מיצרני החשמל הסולארי ל 25 שנה דרך חוזה חתום מול חברת החשמל.
מהו אורך חיי המערכת?


אורך החיים של המערכת הסולארית יכול להגיע ל 25 שנה ויותר, בתנאי שתוכננה והותקנה בצורה טובה ומקצועית וכן תוחזקה בהמשך באופן תקופתי ונכון.
האם המערכת כדאית מבחינה כלכלית?


מערכת סולארית ליצור חשמל היא השקעה כדאית ביותר מאחר והיא מוחזרת לאחר כ 7 שנים. כדאיות זו באה גם כתוצאה מזה שההסכם עם חברת החשמל מובטח למשך 25 שנה ומזה שאורך החיים של מערכת שהותקנה היטב קרוב ל-25 שנים, וגם שהתחזוקה זולה ביותר ויש אחריות לשנים ארוכות על מרכיבי המערכת.
האם יש צורך במצברים?


לא. מערכת מחוברת רשת אינה זקוקה למצברים. החשמל המיוצר עובר דרך מונה ייצור המותקן בעת חיבור המערכת ע"י חברת החשמל, והלקוח מזוכה עבור הייצור. האפשרות של התקנת מצברים קיימת רק במצב בו נדרש גיבוי למערכת.
האם יש דרישות ואישורים מיוחדים לצורך הקמת מערכת סולארית ומהו אורך התהליך?


כיום למערכת הסולרית לא דרוש היתר מיוחד (פטור עד 7,000 מטר), אך דרוש היתר הבנייה למבנה שמתוכנן עליו הקמת המערכת, וכן חיבור של חברת החשמל. בדרך כלל תהליך התכנון ואישור המערכת לוקח כחודש ימים
האם המערכת הסולארית פולטת קרינה אלקטרו מגנטית?


הפנלים הסולאריים הם פאסיביים ומוזרם דרכם זרם ישר, ולכן לא גורמים לקרינה אלקרו-מגנטית..
האם ואיך אפשר לדעת  שהמערכת הסולארית שלי מתפקדת כראוי?


כיום ניתן לחבר את המערכת לרשת האינטרנט וכך אפשר לעקוב אחר תפקוד המערכת וביצועיה בכללי ואפילו ברמת כל קולט בנפד וזאת בכל נקודת זמן רצויה וגם דרך אפליקציה בטלפון הנייד.
האם צריך לדווח למס הכנסה או למע"מ?


אין צורך לתקשר כלל עם מס הכנסה או מע"מ ברוב המקרים, וזאת בשל עדכוני חקיקה. לגבי צרכנים ביתיים קיים פטור ממס הכנסה לגבי הכנסות ממערכת סולארית עד 24,000 ₪ לשנה, וכן פטור מדיווח למע"מ עד 70,000 ₪ לשנה.
מה הצורך ותדירות  הטיפול והתחזוקה של המערכת הסולארית?


יש לדאוג לניקיון הקולטים על-מנת לקבל תפוקה מקסימלית מהמערכת.ההמלצה היא לנקות את הפנלים מדי שלושה עד ארבעה חודשים, תלוי באזור ובמזג האוויר בו המערכת נמצאת.